Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2017-11-26

Przedsiębiorcy, którzy przymierzają się do rozbudowy floty pojazdów, mają do dyspozycji kilka form finansowania. Poza kredytem bankowym oraz leasingiem, ciekawą opcją wydaje się być wynajem długoterminowy. Na czym polega i czy faktycznie jest to korzystne rozwiązanie?

Gdyby zapytać zagranicznych przedsiębiorców o to czy wynajem długoterminowy się opłaca, większość zgodnie udzieliłaby twierdzącej odpowiedzi. W krajach zachodnich od dawna jest to bardzo powszechna forma budowania floty pojazdów, która w Polsce dopiero teraz staje się popularna. Polscy przedsiębiorcy zmieniają swój dotychczasowy sposób myślenia z „mieć” na „korzystać”. Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, w drugim kwartale 2016 roku tempo wzrostu wynajmu długoterminowego było większe o 9,4 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 roku.

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Długoterminowy wynajem samochodów jest bardzo zbliżony do leasingu, ale... obie formy wiele różni. W obu przypadkach właścicielem pojazdu pozostaje firma zewnętrzna (często jest to firma leasingowa), natomiast przedsiębiorca staje się użytkownikiem.

W zamian za miesięczną opłatę otrzymuje możliwość korzystania z samochodu i jednocześnie nie musi martwić się o sprawy związane z serwisowaniem, przeglądami czy ubezpieczeniem – to wszystko leży w zakresie obowiązków firmy zewnętrznej. 

Po zakończeniu trwania umowy pojazd zostaje zwrócony. Jednak coraz częściej w umowie pojawia się zapis o możliwości wykupienia auta po zakończeniu jej trwania w cenie wskazanej w kontrakcie. 

Korzyści wynajmu długoterminowego

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy wynajem długoterminowy się opłaca, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Można jednak wymienić kilka zalet, które przemawiają na korzyść tego rozwiązania.

  • Niższe opłaty w porównaniu z leasingiem – dzięki temu wynajem długoterminowy jest jeszcze mniejszym obciążeniem dla wielu przedsiębiorstw.
  • Możliwość indywidualnego dopasowania okresu trwania umowy – może być on krótszy niż czas trwania standardowej umowy leasingowej.
  • Stałe raty serwisowe – dzięki czemu można uniknąć dodatkowych kosztów z tytułu przeglądów, napraw, itp. Pozwala to znacznie lepiej zaplanować miesięczny budżet na wydatki firmowe.
  • Możliwość skorzystania z samochodu zastępczego na czas naprawy pojazdu.
  • Możliwość zmiany pojazdu na nowy po zakończonej umowie – dzięki temu przedsiębiorca użytkuje wyłącznie samochody będące na gwarancji producenta.
  • Uproszczone kwestie finansowe – całą miesięczną opłatę z tytułu użytkowania pojazdu można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Warto przy tym podkreślić, że oferta wynajmu długoterminowego nie jest skierowana wyłącznie do dużych przedsiębiorstw. Z tego rozwiązania mogą korzystać również małe i średnie firmy, które potrzebują np. tylko jednego pojazdu.

Wynajem długoterminowy w PKO Leasing to pełna elastyczność. Ofertę dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców – bez względu na branżę i wielkość firmy.