Potrzebujesz auta lub komputerów do swojej firmy? Nie musisz ich kupować, możesz skorzystać z finansowania zewnętrznego. Leasing, jaki może wziąć przedsiębiorca, możemy podzielić na dwa rodzaje:
- operacyjny (podobny do dzierżawy lub najmu),
- finansowy (przypomina sprzedaż przedmiotu na raty).
Szacuje się, że nawet 80% przedsiębiorców mając do wyboru wymienione wcześniej rodzaje leasingu, wybiera operacyjny. Czym się on charakteryzuje?
Czym jest leasing operacyjny?
Nazywa się go też leasingiem usługowym. Musi trwać minimum 2 lata. To umowa między leasingodawcą a leasingobiorcą, w której ten pierwszy daje temu drugiemu prawo do użytkowania określonego przedmiotu (samochodu, oprogramowania czy maszyny rolniczej) na określony w umowie czas. Klient musi w tym czasie opłacać firmie leasingowej comiesięczne raty, a często na początku także dokonuje opłaty wstępnej.
Leasing operacyjny oznacza, że przedmiot leasingowy jest własnością firmy leasingowej i to po jej stronie pozostaje amortyzacja. Przedsiębiorca może jednak wykupić przedmiot po zakończeniu trwania umowy. Warto dodać, że w przypadku odstąpienia od umowy ryzyko związane z przedmiotem leasingu pozostaje po stronie leasingodawcy.
Leasing operacyjny przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność (najlepiej od co najmniej trzech miesięcy) i mają tak zwaną czystą kartę płatniczą (uzyskanie leasingu może utrudnić sytuacja, gdy przedsiębiorca widnieje w bazie dłużników lub ma złą historię w BIK). Leasingodawca będzie też oceniał ryzyko związane z udzieleniem leasingu, leasingobiorca musi być więc wiarygodny i przekonać go do siebie tak, by wiedział on, że leasing zostanie opłacony, a przedmiot bezpieczny. Innymi słowy: nasza firma musi rokować i dobrze prosperować.
Jakie są zalety leasingu operacyjnego?
To, że jest on tak popularny, nie jest przypadkowe. Taki rodzaj leasingu daje przedsiębiorcy szereg możliwości:
- zachowanie pełnej płynności finansowej;
- brak obowiązku wykupienia przedmiotu po zakończeniu umowy (można go po prostu zwrócić, ale jest też możliwość wykupu);
- możliwość uzyskania optymalizacji podatkowej i obniżenia podstawy opodatkowania;
- brak konieczności uiszczania całości podatku VAT (płatność ratalna).
Aby skorzystać z leasingu operacyjnego, trzeba spełnić określone warunki. Przedsiębiorca musi złożyć wymagane dokumenty, a firma leasingowa na ich podstawie może przyznać leasing. PKO Leasing stosuje w wielu przypadkach uproszczone procedury, które ograniczają się do minimum formalności i czas oczekiwania na przedmiot leasingu. Sprawia to, że wymarzone auto lub maszynę można odebrać nawet po dwóch dniach.
Jeśli więc masz swoją firmę od co najmniej trzech miesięcy i rozważasz wzięcie w leasing samochodu służbowego, komputerów dla pracowników, maszyn rolniczych czy oprogramowania, leasing operacyjny może być dla ciebie idealną opcją.