Słyszałeś kiedyś określenie „wziąć coś w leasing”? Ten zapożyczony z języka angielskiego termin ma swoje korzenie w latach 50., kiedy to leasing kształtował się w Stanach Zjednoczonych. Po wielu latach rozpowszechnił się także w Europie i dziś używa się go powszechnie także w Polsce. Tylko co on oznacza?
Co to jest leasing?
Jest to forma dzierżawienia środków trwałych bez potrzeby ich kupowania. Oznacza to, że leasingodawca (czyli finansujący) przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu) prawo do tego, by ten korzystał z określonej rzeczy przez ustalony z góry okres. W zamian druga strona jest zobowiązana do uiszczania ratalnych opłat, czyli rat leasingowych.
Leasing jest najczęściej kojarzony z samochodami, jednak jego przedmiotem mogą być najróżniejsze pojazdy i maszyny, a nawet nieruchomości czy wyposażenie biur: komputery, meble, drukarki.
W czasie trwania umowy przedmiot leasingu nie jest własnością leasingobiorcy, jednak po jej wygaśnięciu może on ową rzecz wykupić.
Jakie są największe zalety leasingu?
Innymi słowy: dlaczego leasing się opłaca? Z kilku powodów – oto najważniejsze.
- Niewielkie zaangażowanie kapitału. Tutaj sprawa jest prosta: decydując się na leasing, płacisz jedynie za użytkowanie danego przedmiotu, na przykład auta lub maszyny. Co ważne, raty, które musisz opłacać, są stałe w trakcie trwania całej umowy, jeśli stopa oprocentowania jest stała – możesz więc łatwo zaplanować swoje comiesięczne finanse.
- Proste zasady. Biorąc coś w leasing, nie martwisz się koniecznością wykupienia danej rzeczy czy tym, że będziesz musiał sprzedać ją w przyszłości. Leasingodawca często też oferuje pomoc w zakresie np. naprawy pojazdu lub wydaje samochód zastępczy na czas naprawy.
- Miesięczna optymalizacja podatkowa – możemy liczyć na zwrot podatku VAT, a tym samym więcej oszczędzić.
- Brak wpływu na zdolność kredytową firmy. Leasing nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy, gdyż nie jest zobowiązaniem finansowym.
- Minimum formalności. W ramach PKO Leasing wystarczy zamówić kontakt za pomocą formularza kontaktowego na stronie, by otrzymać spersonalizowaną ofertę. Po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi dokumentami następuje decyzja o przyznaniu leasingu (jeśli wszystko się zgadza). Wówczas firma leasingowa podpisuje z leasingobiorcą umowę. Należy wtedy uiścić opłatę wstępną i… odebrać przedmiot umowy. W zależności od tego, czego dotyczy leasing, czas od złożenia wniosku do odbioru przedmiotu to nawet od dwóch do kilku dni.
Pamiętajmy, że podpisując umowę leasingu, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak: wysokość raty leasingu, wartość przedmiotu leasingu, termin spłaty, warunki wykupu przedmiotu, ubezpieczenie. Przed podjęciem decyzji warto też sprawdzać tabele opłat i prowizji.