W zależności od tego, czy jesteś osobą fizyczną, czy prowadzisz własną działalność, a także od rodzaju twojego przedsiębiorstwa, twoich oczekiwań i możliwości, masz do wyboru różne rodzaje leasingu.
Który wybrać?
Co mamy do wyboru?
Zacznijmy od tego, że każdy przedsiębiorca ma do wyboru przede wszystkim dwa rodzaje leasingu. Oto czym się pomiędzy sobą różnią.
- Leasing operacyjny – niczym przy najmie lub dzierżawie jako leasingobiorcy korzystamy z przedmiotu leasingu, jednak pozostaje on w majątku naszego leasingodawcy. To właśnie on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Jeśli podpiszemy umowę zgodną z wytycznymi prawa podatkowego, możemy całą opłatę wstępną, raty czy opłaty związane z eksploatacją przedmiotu wziętego w leasing wliczyć w koszty uzyskania przychodu.
- Leasing finansowy – ten przyrównuje się raczej do sprzedaży na raty, ponieważ jeśli się na niego zdecydujemy, przedmiot umowy zostaje dopisany do majątku leasingobiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Co ważne, po zapłaceniu ostatniej raty – o ile w umowie nie ma odwrotnego zapisu – przedmiot leasingowy staje się naszą własnością. Możemy korzystać z niego dalej lub go odsprzedać.
Który leasing wybrać?
Dochodzimy do sedna sprawy, jednak jak to bywa w takich sytuacjach, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od specyfiki naszej działalności, oczekiwań, możliwości i oczywiście od przedmiotu, który chcemy wziąć w leasing.
Najczęściej przyjmuje się, że leasing operacyjny to zwykle lepsza opcja – jest prosty, tańszy i korzystniejszy (chociażby dzięki wspomnianym już korzyściom podatkowym). Szacuje się, że wybiera go 80% leasingobiorców. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie dostaniemy go na wszystko, np. leasingodawca może się na niego nie zgodzić przy przedmiocie o bardzo niskiej stawce amortyzacji.
Bywa jednak, że to właśnie leasing finansowy może być dla nas korzystniejszy. Dzieje się tak, jeśli zależy nam na odliczeniu od razu całego VAT-u, a przedmiot, który chcemy wziąć w leasing, ma inny VAT niż 23% lub chcemy spłacić leasing szybciej niż określone 40% okresu amortyzacji. Warto tu też dodać, że ten rodzaj leasingu będzie lepszym wyborem dla tych przedsiębiorców, którzy pragną mieć dany przedmiot na własność, a nie jedynie „wypożyczać” go od leasingodawcy. Leasing finansowy jest też korzystniejszy dla tych przedsiębiorców, którym zależy na bardzo krótkim leasingu.
Czym jest leasing konsumencki?
Skupiając się na leasingu, nie sposób nie wspomnieć też o tym, który przeznaczony jest dla osób fizycznych, niemających działalności gospodarczej. Z leasingiem konsumenckim najczęściej wiąże się leasing samochodów, jednak to nie jedyna możliwa opcja.
W ramach leasingu konsumenckiego możemy – jako leasingobiorcy – wziąć wybrany przedmiot w leasing, opłacać za niego comiesięczne ustalone w umowie raty, a na koniec zadecydować, czy chcemy go wykupić za wcześniej określoną cenę.
W ten sposób taki leasing dla osób fizycznych jest dobrą alternatywą wobec kredytu bądź pożyczki.
Warto dodać, że jeśli wybierzemy PKO Leasing, doradcy pomogą nam zdecydować się na rodzaj leasingu, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.