Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2017-11-19

Chociaż pożyczka leasingowa jest mniej popularna niż kredyt bankowy czy leasing, z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców wykazuje zainteresowanie tą formą finansowania. Biorąc pod uwagę jej specyfikę, bliżej jej do typowego kredytu bankowego, ale i z leasingiem wiele ją łączy.

Leasing operacyjny – najważniejsze cechy

Leasing operacyjny jest formą finansowania, której istotą jest przekazanie przez firmę leasingową prawa do użytkowania pojazdu na rzecz leasingodawcy na określony czas w zamian za miesięczne raty leasingowe.

W leasingu właścicielem przedmiotu pozostaje leasingodawca – to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca może natomiast zaliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną, raty (część odsetkową i część kapitałową), ewentualny wykup oraz wydatki ponoszone z tytułu eksploatacji pojazdu.

Pożyczka leasingowa – najważniejsze cechy

Pożyczka leasingowa zbliżona jest do kredytu bankowego. Jednak z tą różnicą, że jest oferowana przez firmy leasingowe – podobnie jak leasing.

W przypadku pożyczki, przedsiębiorca ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W koszty uzyskania przychodu może również wliczyć ewentualną prowizję, część odsetkową raty oraz wszelkie wydatki związane z eksploatacją samochodu.

Czas trwania umowy nie jest ograniczony przepisami, a wynika jedynie z wewnętrznych ustaleń firmy leasingowej.

Jako że istota działania pożyczki jest zbliżona do kredytu, finansowanie zakupu pojazdu w ten sposób wpływa na obniżenie zdolności kredytowej.

Leasing czy pożyczka – co wybrać?

Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie wybrać? Co sprawdzi się lepiej w przypadku zakupu samochodu firmowego? Chociaż nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, dla przeważającej części przedsiębiorców korzystniejszy będzie jednak standardowy leasing (głównie leasing operacyjny).

Na leasing operacyjny zdecyduj się wówczas, gdy:

  • jesteś płatnikiem podatku VAT, a płatność podatku od towarów i usług chcesz rozłożyć na raty (podatek wliczany jest do miesięcznej raty),
  • zależy Ci na szybkim „spłaceniu” pojazdu firmowego lub zamierzasz wymienić samochód na nowy po zakończeniu trwania umowy leasingowej,
  • chcesz osiągnąć większe korzyści podatkowe,
  • nie chcesz obniżać swojej zdolności kredytowej.

Pożyczkę leasingową rozważ wówczas, gdy:

  • nie jesteś płatnikiem podatku VAT,
  • chcesz skorzystać z dłuższego okresu kredytowania z uwagi na możliwość obniżenia raty.

W PKO Leasing masz szansę zarówno na leasing, jak i pożyczkę leasingową. Pomożemy Ci wybrać rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.