Tworzenie lub rozbudowa firmowej floty pojazdów to poważna inwestycja, która wymaga sporych nakładów finansowych. Przedsiębiorca nie musi jednak decydować się na finansowanie jej gotówką. Popularnym rozwiązaniem jest leasing, którym można sfinansować nie tylko nowe pojazdy. Jakie są więc warunki leasingu samochodu używanego i iluletnie auto można wziąć w leasing? Dowiedz się więcej.
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu, w pierwszym półroczu 2021 roku aż 43,6% finansowanych przedmiotów stanowiły pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 t. Chociaż przedsiębiorcy wybierają przede wszystkim samochody fabrycznie nowe, leasing aut używanych także jest możliwy.
Na czym polega leasing używanych samochodów?
Leasing pojazdów używanych w istocie nie różni się od finansowania tych fabrycznie nowych. Firma leasingowa udostępnia samochód na rzecz przedsiębiorcy w zamian za opłacanie miesięcznych rat leasingowych.
W zależności od wybranej formy finansowania, na koniec okresu umowy przedsiębiorca może stać się właścicielem pojazdu (w przypadku leasingu finansowego) lub może zdecydować się na jego wykup (w przypadku leasingu operacyjnego). Tak jak przy nowych autach, koszty kredytu i leasingu samochodu używanego będą zwykle podobne.
Iluletnie auto można wziąć w leasing?
Leasing starszych aut oznacza większe ryzyko dla finansującego. Dlatego też firmy leasingowe wprowadzają ograniczenia dotyczące maksymalnego wieku pojazdów na początku i na końcu umowy leasingowej. Najczęściej używane samochody brane w leasing mają 3-4 lata, choć zdarzają się 5-6-letnie, a rzadziej nawet starsze.
Im starszy pojazd, tym umowa będzie jednak krótsza. Zasady mogą się przy tym nieznacznie różnić w zależności od polityki danego leasingodawcy. W PKO Leasing maksymalny wiek samochodów używanych w leasingu to 8 lat w momencie podpisania umowy i 10 lat przy jej końcu lub w momencie wykupu pojazdu.
Pozostałe warunki leasingu samochodu używanego
Leasing auta używanego przyznawany jest na podstawie wewnętrznych ustaleń konkretnej firmy leasingowej. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, kiedy będzie możliwy, a kiedy nie. W porównaniu do nowego pojazdu, warunki leasingu samochodu używanego mogą jednak obejmować:
• wyższą Wstępną Opłatę Leasingową (WOL), czyli odpowiednik wkładu własnego w kredycie;
• więcej dokumentów, zwłaszcza tych, które dotyczą samochodu używanego branego w leasing (np. jego historii, stanu technicznego, czy tego, że nie jest zastawiony lub nie ma innych wad prawnych);
• wyższe zabezpieczenie, szczególnie w przypadku większych łącznych kwot leasingu auta używanego.
Często też wymogiem leasingu na samochody używane jest dostarczenie faktury VAT – dlatego auto możne wtedy pochodzić jedynie z salonu samochodowego czy innej firmy leasingowej. Niektórzy finansujący dopuszczają natomiast możliwość leasingowania pojazdów z komisu lub innego źródła, na przykład pod warunkiem wystawiania faktury VAT marża. Koszt leasingu samochodu używanego może być jednak wtedy nieco wyższy.
Leasing na samochód używany – procedury
O leasing na samochód używany może ubiegać się każda firma, nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Przedsiębiorstwo musi jednak przejść weryfikację, która stanowi podstawę do wydania pozytywnej decyzji leasingowej.
Każda firma leasingowa bazuje na ustalonych wewnętrznie regułach, a w PKO Leasing stosujemy uproszczone procedury – bez konieczności dostarczania zaświadczeń finansowych. Wystarczą jedynie dane potwierdzające prowadzenie działalności oraz dokument potwierdzający tożsamość. Decyzja leasingowa wydawana jest w krótkim czasie. Dzięki temu przedsiębiorca może liczyć na odbiór samochodu nawet w ciągu 48 godzin od momentu złożenia wniosku na leasing auta używanego.
Chcesz dowiedzieć się więcej o leasingu samochodów używanych w PKO Leasing? Skontaktuj się z naszym doradcą telefonicznie lub przez formularz kontaktowy, a poznasz wszystkie szczegółowe informacje.
Korzyści leasingu samochodów używanych dla firm i dla osób fizycznych
Warto również podkreślić, że możliwy jest nie tylko leasing samochodów używanych dla firm, ale i dla osób fizycznych. Ten drugi przypadek to tak zwany leasing konsumencki, nazywany też leasingiem prawnym lub osobistym. W Polsce jest on możliwy od 1 lipca 2011 roku. Od finansowania dla firm różni się przede wszystkim właśnie tym, że korzystającym jest osoba fizyczna.
W obu przypadkach leasing na samochód używany może być korzystnym rozwiązaniem. Na rynku jest zresztą coraz więcej kilkuletnich, pokontraktowych aut, które jeździły w firmowych flotach, lecz wróciły do leasingodawcy. Są to sprawdzone pojazdy z pewnego źródła, które łatwo wziąć w leasing.
W porównaniu do nowego auta samochód używany w leasingu oznacza również większe możliwości wyboru. Pojazdy stosunkowo szybko tracą bowiem na wartości rynkowej. W podobnej cenie możesz więc wybrać model wyższej klasy czy lepiej wyposażony.