Co to jest cesja leasingu?
Cesja leasingu to przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu z dotychczasowego leasingobiorcy (Korzystającego z umowy leasingu) na nowego Korzystającego wchodzącego w te prawa i obowiązki.
Nowy leasingobiorca przejmuje umowę w całości (nie ma możliwości przejęcia wybranego przedmiotu leasingu z danej umowy). Scedowanie umowy leasingu na nowego Korzystającego, nie zmienia innych postanowień umowy.
Warunki wydania zgody na cesję umowy leasingu.
Cesja umowy leasingu dotyczy wyłącznie umów leasingu operacyjnego i konsumenckiego.
Scedowanie umowy wymaga znalezienia przez dotychczasowego Korzystającego podmiotu, który wypełni zobowiązania umowy z leasingodawcą (Finansującym). Z punktu widzenia firmy leasingowej (Finansującego) konieczne jest, by nowy leasingobiorca (Korzystający):
- przeszedł weryfikację zdolności kredytowej;
- miał prawną możliwość zawarcia danej umowy.
Cesja realizowana jest dla umów leasingu operacyjnego poprzez podpisanie trójstronnego porozumienia. Umowy leasingu zawarte z przedsiębiorcą mogą być cedowane wyłącznie na przedsiębiorcę, a umowy leasingu zawarte z konsumentem – na konsumenta.
Rozliczenia finansowe pomiędzy dotychczasowym Korzystającym a nowym Korzystającym, są uzgadniane i realizowane bez udziału leasingodawcy.
Kto decyduje się na cesję leasingu?
Cesja leasingu to rozwiązanie, które może być korzystne dla firmy. Polecane jest na przykład tym leasingobiorcom, którzy:
- znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie mogą kontynuować umowy;
- zamierzają zmienić przedmiot umowy leasingowej;
- w najbliższym czasie planują dokonać działań restrukturyzacyjnych, na przykład przekształceń właścicielskich.
Cesja leasingu oznacza konieczność poniesienia dodatkowych opłat, między innymi za rozpatrzenie wniosku oraz przygotowanie aneksu do umowy, których wysokość jest zgodna z cennikiem do danej umowy leasingowej. Z opłat tych zwolnione są firmy, które ponoszą miesięczny koszt obsługi umowy – stałą opłatę ryczałtową.