Sprawdź promocje i skorzystaj z finansowania na jeszcze atrakcyjniejszych warunkach.
Więcej
2017-09-11

Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym, który łączy w sobie cechy standardowego kredytu bankowego i leasingu. Z uwagi na wiele korzyści, cieszy się powodzeniem wśród wielu przedsiębiorców. Korzystnie oprocentowana oraz związana z ograniczonymi do minimum formalnościami, pozwala na wygodne finansowanie zakupu pojazdów służbowych.

Pożyczka leasingowa podobna do kredytu

Biorąc pod uwagę finansowy i podatkowy punkt widzenia, pożyczka leasingowa funkcjonuje podobnie jak kredyt. Samochód staje się zatem własnością pożyczkobiorcy, w efekcie czego ma on możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a także możliwość jednorazowego odliczenia podatku VAT.

Jeśli chodzi o sposób rozliczania miesięcznych rat, zasada jest identyczna jak w przypadku kredytów bankowych. W koszty uzyskania przychodu można wliczyć jedynie część odsetkową raty.

Podobieństwo do kredytu widoczne jest również w kwestii związanej ze zdolnością kredytową. Pożyczka leasingowa wpływa na jej obniżenie, a ponadto informacje o zaciągnięciu zobowiązania pojawiają się w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Uzyskanie pożyczki leasingowej krok po kroku

Pożyczka leasingowa udzielana jest w oparciu o uproszczoną procedurę. Dlatego dopełnianie wszelkich formalności trwa stosunkowo krótko i zwykle sprowadza się do zaledwie kilku kroków.

  1. Wypełnienie formularza kontaktowego – wystarczy wejść na stronę internetową, aby podać najważniejsze dane dotyczące pożyczkobiorcy oraz finansowanego pojazdu. Klienci, którzy preferują bezpośredni kontakt, mogą zawsze udać się do oddziału PKO Leasing lub PKO Banku Polskiego.
  2. Kontakt z przedstawicielem – specjalista skontaktuje się z pożyczkobiorcą w sprawie przygotowanej indywidualnej oferty.
  3. Dostarczenie odpowiednich dokumentów – formalności ograniczają się wyłącznie do skompletowania podstawowych dokumentów z informacjami o przedsiębiorstwie oraz oświadczeniem finansowym.
  4. Podpisanie umowy – po uzyskaniu pozytywnej decyzji pożyczkowej, zachodzi konieczność podpisania dokumentów.
  5. Zakup pojazdu firmowego – po dopełnieniu formalności pożyczkobiorca może zakupić firmowy pojazd.

Wymagane zabezpieczenia

Firmy udzielające pożyczki leasingowej wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Może to być:

  • zastaw rejestrowy
  • cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej.

Kto powinien zdecydować się na pożyczkę leasingową?

Pożyczka leasingowa to korzystne rozwiązanie dla wielu grup przedsiębiorców. Chociaż o taką formę finansowania może ubiegać się właściwie każdy, szczególnie polecana jest:

  • firmom ubiegającym się o dotacje unijne
  • firmy, które nie są płatnikami VAT
  • rolnicy – także ci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.